Enkel fråga Sebastian Lindqvist | Sverigedemokraterna Botkyrka

Enkel fråga Sebastian Lindqvist

Enkel Fråga

 

Kommunfullmäktige 2018-09-27

 

Enkel fråga till Kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin (S)

 

Under valveckan fick vi beskedet att Ali Khalil (föredetta MP) försökt sälja röster till moderaterna. Detta är så klart oacceptabelt beteende och Ali har inte längre uppdrag inom miljöpartiet. Ali Khalil är dock väldigt aktiv inom Botkyrkas civilsamhälle. Han driver företaget Miljonbemanning, han är föredetta ordförande för fotbollsklubben Konyayspor samt har tidigare varit eventkoordinator för Islamic Relief. Botkyrka kommun har tidigare haft samarbeten med alla dessa organisationer vid olika tillfällen. Dessa organisationer har fortfarande starka kopplingar till Ali Khalil.

 

Min enkla fråga till kommunstyrelsens ordförande:

Kommer Botkyrka kommun avsluta sina samarbeten med organisationer som har starka kopplingar till Ali Khalil?

 

 

För Sverigedemokraterna Botkyrka

 

 

Sebastian Lindqvist